شماره : 852
5 / 5 / 1401 - 8:34

آغاز بارش‌های سیل‌آسا از عصر امروز در فارس/ بارندگی پنجشنبه در شیراز به اوج می‌رسد

مدیرکل بحران استانداری فارس با اشاره به پایش لحظه ای سامانه بارشی گفت: بارندگی از ساعت ۱۹:۳۰ عصر امروز سه شنبه در شهرستان‌های داراب و لار آغاز شد و بیشترین بارندگی تا این لحظه در ایستگاه لار با ۳۶ میلی متر ثبت شده است.؛

به گزارش صبح اقلید، خلیل عبداللهی اظهار داشت: بارندگی تا این لحظه سبب آب‌گرفتگی معابر، ریشه کن شدن چندین درخت و سقوط دکل های برق در این شهرستان ها شده، که با کم شدن شدت بارندگی و فروکش کردن آب‌گرفتگی ها و زحمات فرمانداری ها و شهرداری ها در جمع آوری درختان و اتصال مجدد برق، وضعیت نسبتاً پایدار شد.

عبداللهی در خصوص تشدید فعالیت این سامانه بارشی در استان فارس گفت: بارندگی این سامانه بارشی هر چه به سمت شمال استان پیشروی می‌کند بر شدت و تقویت آن افزوده می‌شود پس در شهرهای گراش، اوز، فیروز آباد، قیر و کارزین، مهر، کازرون، نورآباد و رستم، بارندگی و مرکز استان خاصه شهر شیراز، بارندگی شدیدتری را خواهیم داشت.

وی به اشاره به صدور اخطاریه سطح قرمز در استان گفت: اخطاریه ها در سراسر استان صادر و اعلام شده و مجدد از مردم خوب استان و شهر شیراز درخواست داریم تا به هشدارها توجه کافی داشته باشند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس افزود: تمام تفرجگاه های استان تعطیل شده و هشدارها و اطلاعیه هایی به عشایر داده شده تا از اسکان در حاشیه ها پرهیز کرده و به سمت قله ها حرکت کنند، به دامداران هشدار هایی داده شده تا دام های خودشان را به مراکز امن منتقل کنند.

بیشترین بارش متعلق به لارستان است

مسعود حقیقت، مدیرکل هواشناسی استان فارس نیز گفت: در مناطق شرقی و جنوب شرق استان، شهرهای لار، لامرد، داراب، نی‌ریز، گراش بارش ها پیش بینی شده و از عصر امروز این سامانه بارشی در این مناطق کاملا خودنمایی کرد، به طوری که تا این لحظه در لارستان ۳۶ میلی متر، در رستم و داراب ۱۹ میلی متر، در گراش ۱۷ میلی متر بارش باران داشتیم.

وی افزود: این سامانه بارشی تا فردا همچنان در نواحی جنوبی و جنوب شرق فعال خواهد بود و بارش های خوبی را پیش بینی می‌کنیم، پس همچنان اوج بارش ها را فردا چهارشنبه در جنوب و جنوب شرق استان شاهد خواهیم بود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه، سامانه بارشی در بیشتر مناطق استان فعال خواهد شد و شدت بارش ها در نواحی مرکز و مناطقی از غرب استان و نواحی شمالی مثل آباده، اقلید، بوانات، ایزدخواست، خرم‌بید و ارسنجان کشیده خواهد شد و می‌توان بارش هایی را شاهد بود.

حقیقت خاطرنشان کرد: تا پایان هفته همه مناطق استان حداقل یک بارش باران را خواهند داشت.

مدیرکل هواشناسی استان فارس در خصوص فعالیت این سامانه در مرکز استان گفت: فعالیت این سامانه از فردا ظهر چهارشنبه به تدریج در مناطق مرکزی مثل شیراز، کوار و سروستان فعال خواهد شد و اوج بارش های مرکز استان پنجشنبه و جمعه خواهد بود.

نویسندگان :
ثبت شده در سایت صبح اقلید طی شماره 852 توسط صبح اقلید و در روز چهارشنبه 5 مرداد 1401 ساعت 08:34:48
© Copyright 2022 http://sobheeghlid.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 842
15 / 4 / 1401 - 7:02

تامین ۱۵۴ هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در اقلید

رئیس اداره راه و شهرسازی اقلید از تأمین بیش از 154 هکتار زمین و تأیید نهایی 2400 متقاضی در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در این شهرستان خبر داد.؛

طرح نهضت ملی مسکن در این شهرستان همچون بسیاری دیگر از مناطق کشور در حال اجرا است.

در راستای اجرای این طرح، اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ با حضور مدیران کل ادارات راه و شهرسازی و راهدای فارس و مسؤلان شهرستانی، این موضوع بررسی و از نزدیک از زمین‌های در نظر گرفته شده برای اجرا، بازدید و بر شروع عملیات اجرایی آن در خرداد ماه ۱۴۰۱ تأکید شد.

یکی از موضوعاتی که در این زمینه به آن اشاره و تأکید شد، مهلت 15 روزه متقاضیان برای واریز وجه اولیه بود.

طی چند روز گذشته، مرحله قرعه کشی و تخصیص زمین متقاضیان نهضت ملی مسکن در شهر اقلید با حضور مسئولان محلی و نمایندگان متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
سعید رئیسان، رئیس اداره راه و شهرسازی اقلید، در گفت و گو با خبرنگار فارس در اقلید، از تأمین بیش از 154 هکتار اراضی دولتی در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در این شهرستان و انجام کار در مراحل مختلف خبر داد و اظهار داشت: در شهرستان اقلید 8 هزار و 896 نفر ثبت نام کردند و 1500متقاضی فرم ج پایش و 2 هزار 400 نفر تایید نهایی شدند.

وی بیان داشت: با توجه به مراجعه نکردن حدود 1500 نفر از متقاضیان و یا تکمیل نکردن مدارک لازم، افرادی که رد درخواست شده اند، جهت پیگیری مجدد می‌توانند به اداره راه و شهرسازی اقلید مراجعه نمایند.

رئیسان با اشاره به مصوبات شورای مسکن استان و شهرستان، از تفکیک قطعات به صورت دو طبقه و در هر طبقه یک واحد خبر داد و گفت: هر قطعه زمین در اختیار دو نفر قرار خواهد گرفت.

رئیس اداره راه و شهرسازی اقلید با بیان اینکه تسهیلات بانکی به ازای هر واحد، 300میلیون تومان می‌باشد، به سهم 40 میلیون تومانی واریزی آورده متقاضیان اشاره و اظهار کرد: تاکنون تصمیم یا ابلاغ رسمی درخصوص افزایش سهم واریزی آورده متقاضیان در شهرستان اقلید صورت نگرفته است.

رئیسان در ادامه به برخی از اقدامات اداره راه و شهرسازی اقلید از ابتدای سال جاری تاکنون به شرح زیر اشاره کرد: رفع تصرف و اعاده به وضع سابق 32 هزار مترمربع از اراضی دولتی در محدوده و حریم شهر اقلید تکمیل دو ساختمان پایگاه بهداشتی و مدرسه، ساختمان کلانتری و… بخشی از اقدامات این اداره است.

نویسندگان :
ثبت شده در سایت صبح اقلید طی شماره 842 توسط صبح اقلید و در روز چهارشنبه 15 تیر 1401 ساعت 07:02:55
© Copyright 2022 http://sobheeghlid.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 839
15 / 4 / 1401 - 7:00

معاون اجتماعی سپاه ناحیه اقلید اعلام کرد؛؛

اهتمام معاونت اجتماعی سپاه اقلید برای برنامه تحکیم بنیان خانواده

معاون اجتماعی سپاه ناحیه اقلید از اهتمام ویژه معاونت اجتماعی سپاه اقلید برای برنامه های تحکیم بنیان خانواده در این شهرستان خبر داد.؛

به گزارش صبح اقلید سرهنگ پاسدار حسن مهدوی، از اهتمام ویژه این معاونت برای سامان بخشی جوانان در امر ازدواج و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی خبر داد و گفت: به همین منظور معاونت اجتماعی سپاه اقلید با راه اندازی طرح حلقه وصال برای ترویج سنت حسنه ازدواج با راهکارهای علمی زمینه شناخت بیشتر جوانان از یکدیگر را فراهم آورده است.

وی افزود: در طرح حلقه وصال دو تیم از گروه‌های پنج نفره متشکل از برادران و خواهران بسیجی که عمدتاً در حوزه روانشناسی و مشاوره خانواده فعالیت دارند، افراد آماده ازدواج را شناسایی و پس از معرفی به یکدیگر زمینه ازدواج آنان را تسهیل می‌کنند.

معاون اجتماعی سپاه ناحیه اقلید با تاکید بر اینکه ترویج سبک زندگی اسلامی در دستور کار این معاونت است، ابراز کرد: گروه حلقه وصال در شهرستان اقلید با شناسایی مجردین دهه ۶۰ و۷۰ تلاش می‌کند تا با انجام مشاوره‌های پیش از ازدواج افراد را برای ازدواج به یکدیگر معرفی کند.

مهدوی خاطرنشان ساخت: فعالیت گروه حلقه وصال تا ازدواج نهایی دختران و پسران تداوم دارد و حتی اگر افراد به دلیل مشکلات مالی توانایی تهیه جهیزیه نداشته باشند با مشارکت خیرین و در حد توان برای تهیه ملزومات اولیه زندگی، این گروه وارد عمل می‌شوند.

او با ذکر این نکته که دغدغه جدی این معاونت سامان بخشی به زندگی جوانان برای جلوگیری از هر گونه آسیب اجتماعی است تاکید کرد؛ تهیه جهیزیه، ماشین گلکاری شده عروس، و سفره عقد نیز برای نوعروس و دامادهای نیازمند با مشارکت خیرین در این شهرستان در حال انجام است.

معاون اجتماعی سپاه ناحیه اقلید از راهی شدن ۱۳ نوعروس و داماد اقلیدی توسط این طرح به خانه بخت خبر داد و گفت: تا پایان سال جاری ۱۰ زوج جوان اقلیدی دیگر نیز با پشتیبانی گروه حلقه وصال راهی خانه بخت می‌شوند.

سرهنگ مهدوی اعلام کرد: این طرح از سال گذشته تا کنون و با مشارکت ۱۵۰ نفر از خیرین و پایگاه‌های بسیج، مشاورین و معتمدین محلی تشکیل شده است.

مهدوی جهیزیه اهدایی به نوعروسان را یخچال، تلویزیون و فرش و ماشین لباس شویی و اجاق گاز عنوان کرد و گفت: همه کالاهای اهدایی تولید ملی است.

مهدوی در خاتمه تاکید کرد: لزوماً عروس و دامادهای طرح حلقه وصال نیازمند نیستند و از استطاعت مالی برخوردار هستند اما در انتخاب همسر با مشکل روبرو هستند که خوشبختانه این طرح دغدغه انتخاب مناسب جوانان برای شریک زندگی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

نویسندگان :
ثبت شده در سایت صبح اقلید طی شماره 839 توسط صبح اقلید و در روز ساعت 07:00:10
© Copyright 2022 http://sobheeghlid.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 836
15 / 4 / 1401 - 6:45

تالار متخلف و برگزار کننده عروسی در شب شهادت امام جواد(ع) در اقلید پلمب شد

فرمانده انتظامی شهرستان اقلید از مهروموم تالار متخلف در این شهرستان به دلیل برگزاری مراسم عروسی در شب شهادت امام جواد(ع) خبر داد.؛

به گزارش صبح اقلید، سرهنگ مراد صارمی اظهار داشت: با هدف صیانت از تحقق برنامه‌های پیشگیرانه و مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی در بین اصناف، طرح‌های کنترل و نظارت بر واحدهای صنفی از سوی پلیس امنیت عمومی اجرا و یک واحد صنفی تالار پذیرایی به دلیل تخلف و برگزاری مراسم جشن عروسی در شب شهادت امام جواد (ع) پلمب شد.

فرمانده انتظامی اقلید به اجرای طرح‌های مختلف انتظامی و نظارت بر اصناف اشاره کرد و افزود: مجموعه انتظامی با افراد سودجو که باعث هنجارشکنی می‌شوند، برخورد قانونی می‌کند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه متصدی واحد صنفی متخلف به همراه پرونده مربوطه به مرجع قضائی معرفی شد، از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف در واحدهای صنفی، موضوع را به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند.

نویسندگان :
ثبت شده در سایت صبح اقلید طی شماره 836 توسط صبح اقلید و در روز ساعت 06:45:09
© Copyright 2022 http://sobheeghlid.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 833
15 / 4 / 1401 - 6:41

پرداخت 187 میلیارد ریال از محل مالیات ارزش افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری‌های اقلید

رئیس اداره امور مالیاتی اقلید از پرداخت بیش از 187 میلیارد ریال از محل مالیات ارزش افزوده به شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و عشایر این شهرستان در سال گذشته خبر داد.؛

به گزارش صبح اقلید، محمود شریفی از پرداخت بیش از 187 میلیارد ریال از محل مالیات ارزش افزوده به شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و عشایر شهرستان اقلید در سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: مجموعه اداره امور مالیاتی شهرستان با تعهد به وصول عادلانه مالیات و همچنین دولت خدمتگذار، تلاش خود را در جهت رعایت حقوق مؤدیان بکار می بندد، به نحوی که در سال 1400 بالغ بر 300 پرونده تسهیلات تبصره یک ماده 186 ق.م.م تأیید و به بانک های عامل ارسال شد و بیش از یک هزار پرونده موضوع ماده 186 ق.م.م در خصوص تمدید، صدور و ابطال پروانه فعالیت اصناف مورد تأیید قرار گرفت.

رئیس اداره امور مالیاتی اقلید افزود: همچنین حدود 300 پرونده مشاغل خانگی مورد بررسی و تأیید قرار گرفت و به مراجع مربوط اعلام شد.

شریفی بیان داشت: در زمینه مالیات بر درآمد اصناف، باتوجه به شرایط بیماری کرونا و وضعیت اقتصادی ویژه در سال 1399، بر اساس ضوابط اعلامی سازمان امور مالیاتی، نسبت به ارائه تسهیلات ویژه به مؤدیان مالیاتی و توافق و قطعی سازی مالیات اقدام شد.

وی بیان کرد: در سال 1400، بر اساس سرانه جمعیت، بیش از 187 میلیارد ریال از محل مالیات برارزش افزوده به شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و عشایر شهرستان پرداخت شد که نسبت به سال گذشته، حدود 100 درصد افزایش داشته و کمک شایانی در عمران و آبادانی شهرها و روستاها ایفا می کند.

شریفی ضمن قدردانی از مؤدیان درخواست نمود، با توجه به تمدید مهلت اظهارنامه برای اشخاص حقیقی تا 15 تیر ماه و برای اشخاص حقوقی تا پایان تیرماه، نسبت به تسلیم اظهارنامه عملکرد سال 1400 اقدام و از تسهیلات ارائه شده نهایت استفاده را نمایند.

نویسندگان :
ثبت شده در سایت صبح اقلید طی شماره 833 توسط صبح اقلید و در روز ساعت 06:41:05
© Copyright 2022 http://sobheeghlid.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 821
8 / 4 / 1401 - 22:05

آرزوهایی که ۳۵ سال پیش در بمباران شیمیایی سردشت مدفون شد+تصاویر

آرزوهایی که ۳۵ سال پیش در بمباران شیمیایی سردشت مدفون شد.؛

ه گزارش سرویس سیاسی شیرازه، به نقل از خبرگزاری فارس،نامش را سردشت می‌خوانند؛ همان شهری که در جنوب غربی استان آذربایجان غربی قرار دارد. ۳۵ سال قبل حوالی ساعت چهار بعدازظهر یک روز تابستانی، بچه‌ها با هیاهوی کودکانه‌شان در کوچه بازی می‌کردند. پدران بر سر زمین و مادران نیز در بازار مشغول خرید مایحتاج خانه بودند. در آن هوای نه چندان گرم، پیرزنان هم از پشت پنجره به جنب‌ و جوش مردم نگاه می‌کردند تا اینکه از دور صدای غرش هواپیماهای جنگی به گوش رسید و همه فکر کردند که مانند دفعات قبل است. اما انگار برای لحظاتی زمان ایستاد و صدای مهیب همراه با دود هر گونه واکنشی را از انسان‌ها سلب کرد.
آرزوهایی که ۳۵ سال پیش در بمباران شیمیایی سردشت مدفون شد+تصاویر

واقعه دردناکی که تیتر یک همه روزنامه‌ها شد

هفت بمب خردل و چهار نقطه پرازدحام شهر

چهار نقطه پرازدحام شهر سردشت در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۶ از سوی نیروی هوایی رژیم بعث با هفت بمب خردل مورد اصابت قرار گرفت. ۲ بمب در بازار شهر، ۲ بمب در منطقه مسکونی و سه بمب دیگر نیز در باغ‌های مجاور شهر فرود آمد. انگار بر در و دیوار شهر مرثیه مرگ سراییده بودند. از شهر ۱۲ هزار نفری سردشت، ۱۳۰ نفر در دم به شهادت رسیدند و بیش از هشت هزار نفر هم دچار عوارض شیمیایی شدند. شهری مظلوم که به عنوان نخستین شهر دنیا مورد حمله شیمیایی بعد از جنگ جهانی اول و تصویب کنوانسیون‌ منع سلاح‌های شیمیایی لقب گرفت و به خاطر این جنایت دشمن، این روز به عنوان «روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی» نامگذاری شد.

رسانه مظلومیت سردشت را فریاد زد

دود بود و غرش صدا

حال و هوای آن روزهای سردشت را «کریم خضرنیا» جانباز ۴۰ درصد شیمیایی سردشتی این گونه بیان می‌دارد: در بعدازظهر یکی از روزهای گرم تیرماه سال ۱۳۶۶ ساعت چهار عصر فارغ از هیاهوی زندگی دقیق سر چهارراه بیوران سردشت برای خرید رفته بودم که ناگهان با صدایی مهیب خودرا در درون دود و غبار سفیدرنگی یافتم. سراسیمه رو به چهارراه فرمانداری سابق (چهارراه هلال احمر فعلی)کوچه باریک منتهی به آن فرار کردم. بدون آنکه کنجکاوی کنم که این صدا و این دود از چی بود و چرا چنین شد. البته غرش صدای هواپیماهای جنگی را می‌شنیدم که امری عادی و طبیعی برای من بود؛ چون من با این صداها زندگی کرده بودم و هر روز هواپیماهای جنگی چه ایرانی و چه عراقی از فراز آسمان سردشت عبور می‌کردند.

آرزوهایی که ۳۵ سال پیش در بمباران شیمیایی سردشت مدفون شد+تصاویر

مراسم تدفین شهدای شیمیایی سردشت

مردم سراسیمه می‌گریختند

او در لحظات اول با توجه به کمی سنش متوجه اصل فاجعه نشد، بلکه مردم را می‌دید که سراسیمه به گوشه‌ای فرار می‌کردند و از اتفاق رخ داده سخن می‌گفتند. شاهد عینی آن روزهای سردشت ادامه می‌دهد: بغل فرمانداری سابق یک وانت باری با تعدادی کیسه آرد و ۲ جعبه گوجه فرنگی و تعدادی مواد خوراکی با چند نفر که پشت وانت سوار شده بودند، مرا صدا زدند و من به سرعت سوار آن شدم. وانت بار به سرعت از آن منطقه دور شد و ما را به روستای نزدیک ۱۰ کیلومتری سردشت برد.

آرزوهایی که ۳۵ سال پیش در بمباران شیمیایی سردشت مدفون شد+تصاویر

سندی از جنایت صدام

در همان روز خانواده‌اش هم به آن روستا آمدند. البته برای کریم ۱۱ ساله که در داخل ماشین از مسافران شنیده بود که می‌گفتند شهر را شیمیایی زدند، این واژه‌ها، مفهومی گنگ بود و اصلاً نمی‌دانست شیمیایی به چه معناست! او می‌گوید: به ما توصیه می‌کردند که دستمالی خیس کنیم و جلوی دهانمان بگذاریم. ولی دیگر چه سود؟ من وسط این دود بودم، اگر قرار بر این باشد دیگر فاجعه صورت گرفته بود.

بازیگوشی کودکانه‌اش زیاد دوام نیاورد

مقتضای کودکی‌اش تا پاسی از روز در آن روستا به بازیگوشی مشغول شد؛ تا اینکه موقع شام بدنش چنان گُر گرفت که آرام و قرار از او رفت. بعد به شدت نفسش بند آمد و بدن درد امانش را برید. در همین لحظه خارش عجیبی احساس کرد.

کریم خضرنیا، جانباز شیمیایی

خضرنیا در حالی که صدایش همراه با بغض است، اظهار می‌دارد: مدام به مادرم می‌گفتم پشتم می‌خارد و مادر بینوای من با دست‌هایش پشتم را می‌خاراند، اما افاقه نمی‌کرد و بعد چند دقیقه شروع به تاول زدن کرد؛ تاول‌هایی که یکی یکی مثل قارچ می‌روییدند و من با دردی جانکاه نمی‌دانستم چه کنم. از طرفی هم سرفه‌های خشک امانم را بریده بود. فردای آن روز مرا دوباره به سردشت آوردند و در ساختمان تربیت بدنی که در آن زمان تبدیل به درمانگاه شده بود و تعداد زیادی بیمار با سرفه‌ها و تاول‌های وحشتناک در آن بستری بودند و پمادهایی مثل ماست را بر کل صورت و بدن آن‌ها می‌مالیدند، اسکان دادند.

آرزوهایی که ۳۵ سال پیش در بمباران شیمیایی سردشت مدفون شد+تصاویر

آرزوهای این کودکان مظلوم مدفون شد

این‌ها وصف اثرات مخرب گاز خردل است و این علائم هم به نوبت خودش را در بدن کریم نشان داد؛ گازی که اثراتش همیشه در محیط و بدن مصدوم باقی می‌ماند و عوارضی مانند عفونت ریوی، خارش پوست، التهاب چشم و تنگی نفس را به همراه دارد.

فردای بمباران سردشت چه گذشت؟

این شاهد عینی جنایت هولناک صدام درباره فردای بمباران شیمیایی سردشت می‌گوید: بیرون درمانگاه با ماشین‌های آتش نشانی میادین و محل‌هایی را که بمب شیمیایی زده بودند، ضدعفونی می‌کردند. بعد از سه روز در این درمانگاه موقت به ناچار ما را سوار آمبولانس کردند و به ارومیه بردند. در راه یکی از مصدومین که سرباز بود، جان به جان آفرین تسلیم کرد و این برای من ۱۱ ساله خیلی شوک سنگینی بود. به ارومیه رسیدیم و به بیمارستان شهید مطهری رفتیم، اما انبوهی از بیماران شیمیایی در آن بستری بودند و مسؤولان بیمارستان به ما گفتند که جا برای این همه مصدوم نداریم و به ناچار ما را به شیخ سرمست (دخانیات قدیم)که آن زمان به درمانگاه تبدیل کرده بودند، بردند.

آرزوهایی که ۳۵ سال پیش در بمباران شیمیایی سردشت مدفون شد+تصاویر

نمایی از بمباران شهر سردشت

او می‌افزاید: به محض رسیدن ما را حمام بردند و چنان تاول‌ها را از بدن جدا می‌کردند که انگار دباغی می‌کردند. ۲۸ روز در این درمانگاه بستری بودم و در این ۲۸ روز نتوانستم به پشت بخوابم بارها از خودم سئوال می‌کردم به کدامین گناه مارا اینگونه آزار می‌دهند!

طالب حداد، جانباز شیمیایی

البته این شرایط را «طالب حداد» نوجوان سردشتی که آن روز ۱۵ سال سن داشت، با شدت بیش‌تری تحمل کرده است که تاول و استفراغ های پیاپی امان را از او برده بوده. او اکنون جانباز ۷۰ درصد است و خانواده ۶ نفره‌اش هم جانباز این واقعه دردناک هستند. حتی عمه‌اش فاطمه حداد نیز به شهادت رسیده است.

حقوق بشر آمریکایی را تماشا کنید

اکنون سال‌ها از این فاجعه می‌گذرد و درد و آلام آن روزها بر ذهن، روان و جسم هموطنانمان در سردشت وجود دارد. عارضه‌های شیمیایی که تا آخر عمر باید با آن سر کنند و شاید هیچ کس نداند که چه بر سر آن‌ها گذشته و چه دردی را تحمل می‌کنند. این است حقوق بشری که آمریکا و همپیمانانش از آن دم می‌زنند، اما صدام را با بمب‌های شیمیایی تجهیز کردند تا مردم ایران را با غیرانسانی‌ترین روش‌ها به قتل برساند.

نویسندگان :
ثبت شده در سایت صبح اقلید طی شماره 821 توسط صبح اقلید و در روز چهارشنبه 8 تیر 1401 ساعت 22:05:27
© Copyright 2022 http://sobheeghlid.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 817
6 / 4 / 1401 - 6:24

تجلیل از نویسنده کم‌توان اقلیدی

از علی پیکاری، نویسنده معلول اقلیدی در چشمه رسوالله اقلید تجلیل شد.؛

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ تجلیلی از جنس خودمان روی فرش زمین و سقف آسمان که از علی پیکاری نویسنده معلول رمان یاس یاسین نویسنده جوان شهر که تمایل دارد کمتر در محافل و مکان های عمومی دیده شود به عمل آمد

این تجلیل در چشمه رسوالله اقلید با همراهی فاطمه السادات رسولی رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان اقلید،محمدحسین اقلیدی مسئول انجمن ادبی اهل قلم و گوهرالشریعه غلامی مدیر مسئول موسسه سریرا مهرآتی همراه با لوح تقدیر و هدیه نقدی برگزار شد

شایان ذکر است علی پیکاری متولد1372 و کتاب یاس یاسین اولین تالیف این نویسنده معلول جسمی حرکتی می باشد.

نویسندگان :
ثبت شده در سایت صبح اقلید طی شماره 817 توسط صبح اقلید و در روز دوشنبه 6 تیر 1401 ساعت 06:24:28
© Copyright 2022 http://sobheeghlid.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 815
6 / 4 / 1401 - 6:20

امام جمعه اقلید: ؛

بر دوخت و واردات لباس های زنانه نظارت شود

امام جمعه اقلید با انتقاد از وضعیت بازار لباس های زنانه و مدل های موجود، از عدم نظارت کافی بر دوخت لباس ها و واردات آن به کشور انتقاد کرد و گفت: گاهی خانمی برای خرید حتی یک لباس ساده نیز به مشکل بر می خورد.؛

به گزارش خبرگزاری فارس از اقلید، حجت الاسلام محمدصادق طالبی در آیین عبادی سیاسی نمازجمعه امروز این شهر، یاد شهید بهشتی و 72 تن از یارانش را گرامی داشت و فرارسیدن هفته قوه قضاییه را تبریک گفت و از همت والای قضات و رئیس قوه قضاییه در خدمت به مردم و دفاع از جان، مال و آبروی آن ها قدردانی کرد.

وی با اشاره به پدیده بدحجابی و انتقاد از کمبود لباس های زنانه مناسب در کشور، اظهار داشت: متأسفانه بدحجابی رنگ و بوی بدی در جامعه پیدا کرده و افسارگسیخته شده است.

طالبی با تأکید بر لزوم نظارت و درایت مسؤولان امر در این زمینه، عنوان داشت: نظارت کافی بر دوخت لباس ها در کشور و واردات آن نیست به طوری که گاهی خانمی برای خرید حتی یک لباس ساده نیز به مشکل بر می خورد.

امام جمعه اقلید تلاش دولت برای رفع مشکلات معیشتی مردم را ارج نهاد و اظهار کرد: شکی نیست که دولت دلسوزانه در تلاش برای حل این مشکل اجتماعی است اما تقاضا می شود هرچه سریع تر فکری نسبت به این امر و کسب نتیجه کند چراکه شرایط برای عموم به ویژه طبقه متوسط به پایین جامعه کمرشکن شده است.

وی افزود: مردم از نجابتی که دارند، نظام اسلامی را حمایت و همراهی می کنند اما عده ای زالوصفت، کام آن ها را تلخ کرده اند.

طالبی از مردم نیز خواست که در راستای کسب نتیجه در این زمینه با دولت همراهی کنند.

امام جمعه اقلید سپس با بیان اینکه زکات یکی از واجبات الهی است، از اهمیت و جایگاه آن سخن گفت و بر لزوم انجام وظیفه در پرداخت و ادای این واجب الهی تأکید کرد و گفت: باتوجه به نزدیک شدن به فصل برداشت گندم و جو، با متولیان امر جمع آوری زکات در کمیته امداد امام خمینی (ره) همکاری شود.

خطیب جمعه اقلید در بخش دیگر سخنان خود به تاریخ کاشت تریاک در ایران از سوی دولت استعمارگر انگلیس و رواج آن اشاره کرد و بیان داشت: این حقیقت برای همه آشکار و ثابت شده است که مصرف مواد مخدر جسم، سرمایه، روح و خانواده فرد معتاد را نابود می کند و خطرات جدی برای جامعه به دنبال دارد چراکه جامعه معتاد که نیروی انسانی سالم خود را ازدست دهد، مورد طمع و تهدید دشمن قرار می گیرد.

طالبی یاد و خاطره شهدای بسیجی، سپاهی و نیروی انتظامی که در راه مبارزه و کشف مواد مخدر و ریشه کن کردن آن در جامعه، جان خود را ازدست دادند را گرامی داشت.

انتهای پیام/خ

نویسندگان :
ثبت شده در سایت صبح اقلید طی شماره 815 توسط صبح اقلید و در روز ساعت 06:20:01
© Copyright 2022 http://sobheeghlid.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 812
6 / 4 / 1401 - 6:17

معاون اول دادستان گل گشور:؛

چاه‌های غیرمجاز، تغییر کاربری اراضی و درمان‌‌بستر دژکرد اقلید پیگیری می‌شود

معاون اول دادستان کل کشور با حضور در جمع مطالبه گران شهرستان اقلید و شنیدن مطالبات آن ها در حوزه های مختلف، بر لزوم پیگیری مسائل مطرح شده تأکید و تصریح کرد: دادستانی به موضوع چاه های غیرمجاز، تغییر کاربری اراضی و درمان بستر دژکرد ورود جدی داشته باشد.؛

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحسن موسوی در جلسه ای که با حضور مسولان اداری و مطالبه گران شهرستان اقلید در سالن اجتماعات شهید حججی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اقلید برگزار شد، راه برون‌رفت تمام مشکلات را علم خواند و اظهار داشت: اگر عزت علمی داشته باشیم، همه عزت‌ها به دنبال آن بدست می آید.

وی با تأکید بر همت و تلاش برای رفع مشکلات عنوان داشت: مسائل مطرح شده توسط مطالبه‌ گران را شنیده و به موارد مطرح شده رسیدگی خواهد شد‌.

بحث راه اندازی دادگاه بخش سده، شوراهای حل اختلاف و ساختمان برای این منظور، تغییر کاربری امور اراضی و رسیدگی و برخورد جدی با زمین خواری، بحث چاه های غیرمجاز آب و برداشت های بی رویه و لزوم برخورد با افراد فرصت طلب، همت و مسولیت پذیری مسؤلان در انجام وظایف و خدمت به مردم، ارائه مطالبات و مشکلات پس از تحقیق و با دقت کافی، دوری از عجله و لزوم حفظ حرمت ها در مطالبه گری ، تقدیر از نظم و انظباط مطالبه گران شهرستان اقلید در جلسه و… از جمله مسائلی بود که معاون اول دادستان کل کشور بر آن ها تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی تصریح کرد: تمام مطالبات در حیطه اختیارات من نیست اما قول می دهم که به مسؤلان مربوطه منعکس شده و پیگیری می شود.

وی عنوان داشت: چاه‌های غیر مجاز موضوعی است که با حیات انسان‌ها سر و کار دارد و نباید به راحتی از کنار آن گذشت و فرصت‌طلبان نباید اجازه تخلف پیدا کنند.

حجت الاسلام موسوی با اشاره به اهمیت و جایگاه مسئولیت پذیرفته شده، اظهار کرد: اصل مسئولیت به خودی خود ارزشی ندارد و نباید آن را طعمه قرار دهیم و فکر کنیم تافته‌ی جدابافته هستیم، بلکه باید همکار، پشتیبان و حمایت‌کننده مردم باشیم و به خاطر اینکه مورد اعتماد مردم قرار گرفتیم خدا را شکر کنیم.

به گزارش فارس، مطالبه مردم شهرستان اقلید در جلسه هیأت اندیشه ورز مطالبات گام دوم انقلاب شهرستان اقلید که با حضور معاون اول دادستان کل کشور برگزار شد، به بیان برخی از مسائل و مشکلات کشوری و شهرستانی پرداختند.

انتهای خبر/خ

نویسندگان :
ثبت شده در سایت صبح اقلید طی شماره 812 توسط صبح اقلید و در روز ساعت 06:17:24
© Copyright 2022 http://sobheeghlid.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 808
2 / 4 / 1401 - 11:34

با حضور معاون وزیر؛؛

یک واحد گلخانه سبزی و صیفی در اقلید افتتاح شد

یک واحد گلخانه ی سبزی و صیفی به مساحت 22 هزار متر مربع در روستای شهر آشوب از توابع بخش حسن آباد شهرستان اقلید صبح امروز پنج شنبه افتتاح شد.؛

مجتبی دهقان پور با بیان اینکه در حاشیه سفر فریبرز عباسی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به شهرستان اقلید طرح مذکور به بهره برداری رسیده است، تصریح کرد: برای راه اندازی این گلخانه سرمایه گذاری 220 میلیارد ریالی انجام شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه گلخانه سبزی و صیفی حیدر شهبازی سالیانه ظرفیت تولید بیش از 450 تن محصولات گلخانه ای را دارد، اظهار کرد: احداث این طرح از سال 1399 آغاز شد که تا کنون 76 میلیارد ریال از 126 میلیارد ریال تسهیلات مصوب از محل صندوق توسعه ملی به مجری طرح پرداخت شده است.

دهقان پور با بیان اینکه این گلخانه در حال حاضر به کشت فلفل دلمه ای اختصاص دارد، ابراز کرد: این گلخانه برای 22 نفر به صورت دائم و برای 44 نفر به صورت فصلی اشتغالزایی می کند که به نوبه ی خود بسیار با اهمیت و حائز توجه خواهد بود.

به گفته وی؛ عباسی در سفر به شهرستان اقلید از طرح های مختلف بخش کشاورزی خصوصا طرح آبیاری نوین کلاسیک ثابت در روستای دهنو بخش سده به مساحت 215 هکتار و طرح آبیاری تلفیقی نواری و بارانی در سطح ۲۵ هکتار در روستای شهرآشوب نیز بازدید کرد.

در مراسم افتتاح طرح گلخانه ی سبزی و صیفی موصوف علاوه بر معاون وزیر و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مسلم صالحی نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی و سید محمود رضا طباطبایی مدیر آب و خاک امور فنی و زیربنایی جهاد کشاورزی فارس نیز حضور داشتند.

منابع :
نویسندگان :
ثبت شده در سایت صبح اقلید طی شماره 808 توسط صبح اقلید و در روز پنج‌شنبه 2 تیر 1401 ساعت 11:34:15
© Copyright 2022 http://sobheeghlid.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر